Yurtdışına Gitmek İçin Fırsatlar

Yurtdışına Gitmek İçin Fırsatlar
Pek çok kişinin hayallerinden birisi de bir süreliğine de olsa yurtdışında yaşamak. Yeni arkadaşlar edinmek, kültür tanımak ve dünyayı görmek. İnsanın ufkunu açan bu süreç, artık yeni teknolojik dünya ile daha da kolaylaştı. Bizden birkaç nesil öncesinin hayal bile edemeyeceği yerlere hatta kıtalara bile gidebiliyoruz. Muhtemelen ailenizdeki yaşlılara bir dönem Erasmus+ programı ile Japonya’da eğitiminize devam edeceğinizi söyleseniz, size gülebilirler. Sınırların olmadığı bir dünyada yeni ülkelerde yaşam da bir o kadar kolaylaştı. Peki hangi programlardan yararlanarak yurtdışına gidebiliriz? Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız.

Erasmus ve Erasmus+

Belki de okul yaşantısının en popüler değişim programlarından birisi Erasmus. Belki de değişim programlarının en duyulanı. Nedir bu Erasmus programı derseniz ‘’ Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmalarını özendirmeye yönelik Avrupa Birliği destekli bir programdır.’’ Şeklinde özetleyebiliriz. Erasmus+ ile farkları ise, Erasmus daha prosedür gerektiren bir oluşum. Hibe, not ortalamaları, karşı kurum ile bağlantı derken kendinizi pek çok belgenin içinde bulabilirsiniz.

Her üniversitenin kendi belirlediği şartlar var. Lisans, yüksek lisans ve doktorada da bu programdan yararlanabiliyorsunuz. En az 3 ay olmak kaydıyla bir üniversite döneminizi seçtiğiniz üniversitede geçiriyorsunuz. Üstelik başvuru durumlarına göre ulusal ajans sizlere gideceğiniz ülkeye göre hibe de veriyor. Ülkeler kendi içerisinde gelişmişlik durumuna göre 3 kategoriye ayrılmış durumda. En iyi ülkelere 500 euro en az ise 300 euro hibe alıyorsunuz.

Erasmus Staj

Erasmus öğretimle birlikte sizlere staj imkânı da sunuyor. Gerekli dil puanı ve ortalamaya sahipseniz, staj yeri bulduğunuz takdirde alanınızla ilgili stajınızı Avrupa’da da yapabilirsiniz. Yine bu programda da ulusal ajansın hibelendirmesinden yararlanabilirsiniz.

Her iki programda da en kritik nokta dil puanı ve not ortalamanız. Eğer dil sınavında bir zorluk yaşıyorsanız eskişehir ingilizce kursları araştırması yapabilirsiniz. Kursların speaking alıştırmaları size yardımcı olacaktır.

Yurtdışı Dil Okulları

Artık pek çok dil okulunun yurtdışında da şubeleri var. Belirli periyodlarla (6-12 ay) arasında orada yaşayarak dile maruz kalabilirsiniz. Maruz kalma, İngilizce öğrenme konusunda en etkili yöntemlerden birisi. Eskişehir dil kursları konusunda öğrenci sayısı ile öne çıkan illerden birisi. Dil okulunuzun kurduğu bağlantı ile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Work And Travel

Erasmus ile birlikte en popüler programlardan bir tanesi de work and travel. Yapacağınız başvuru ile 3 ay boyunca Amerika’da çalışabilirsiniz. Çalışma süresi boyunca İngilizce pratiği yapabilirsiniz. Buna ek olarak Amerikan dil kültür ögelerini de yerinde görebilirsiniz.

Leave a Comment