YDS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YDS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
YDS Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
YDS nedir?, Sınav nasıl olur?, Sınav süresi ne kadardır? Sınava kimler katılabilir? gibi aklınızda bulunan bir çok soruyu aşağıda cevaplıyoruz. İşte YDS hakkında bilinmesi gerekenler!

YDS NEDİR?
YDS‘nin açılımı “Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı” olarak bilinmektedir. Bu sınav Nisan ve Eylül aylarında olmak üzere yılda 2 defa yapılmaktadır. Sınavı düzenlemekte olan kurum ÖSYM‘dir. Sınav 150 dakika sürmektedir. Sınav İngilizce, Almanca, Fransızca’nın yanı sıra başka dillerde de yapılabilmektedir.

YDS SINAVI NASIL OLUR?
Sınavda 5 bölüm bulunmaktadır. Bunlar;

Gramer
Cümle tamamlama
Çeviri
Diyalog ve paragraf tamamlama
Okuma parçaları
Sınavlar çoktan seçmeli olmak üzere 80 sorudan oluşmaktadır. Bu diller için sınavda sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Sınav süresi 150 dakikadır. Her bir soru 1,25 puandır ve verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez.

YDS’NİN İÇERİĞİ NASILDIR?
YDS 11 bölümdenoluşmaktadır.

Kelime bilgisi – 6 soru
Gramer – 10 soru
Cloze test – 10 soru
Cümle tamamlama – 10 soru
İngilizce – Türkçe çeviri – 3 soru
Türkçe – İngilizce çeviri – 3 soru
Paragraf tamamlama – 4 soru
Anlam bütünlüğünü bozan cümle – 5 soru
Karşılıklı konuşmalar – 5 soru
Yakın anlamlı cümleler – 4 soru
Okuma parçaları 20 soru
**Soru dağılım sayıları dönemlik olarak değişebilir.

YDS’YE KİMLER GİREBİLİR?
Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik göstermek amaçlı kişiler,
Yüksek lisans programına dahil olacak olan üniversite mezunları,
Üniversitede son senesini ya da sondan bir önceki senesini okumakta olan ve yüksek lisans ya da doktora almak isteyen öğrenciler,
Kamu kurum çalışanlarından “Dil Tazminatı”almak isteyenler ya da yurt dışı görevi sebebi ile yabancı dil seviyesini evraklandırmak isteyenler,
Tıpta Uzmanlık Sınavı yani “TUS” ile Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı yani “DUS” sınavına girmeyi planlayan öğrenciler,
KPSS’ye girecek olan kişilerden çalışmayı düşündükleri kurumların taleplerine yönelik olarak, yabancı dil seviyelerini evraklandırmak isteyenler
Bir sebebi olmadan sınava katılım gösterecek olan lisans ve yüksek lisans mezunları.
YDS‘ye katılabilmek için en az 2 yıllık bir okuldan mezun olmak gerekmektedir. Sınavda ÜDS ve KPDS karması olarak 3 bilim konusu bulunmaktadır. Bunlar;

Fen
Sağlık
Sosyal olarak bildirilmektedir.
YDS’DE BAŞARILI OLABİLMENİZ İÇİN HANGİ SEVİYEDE OLMANIZ GEREKMEKTEDİR?
YDS, hedeflenen puana göre seviye önem kazanır. 50-60 puan hedefleyen bir aday Intermediate (orta) seviyesinde iyi bir eğitimle istediği puana ulaşabilecekken, 70 ya da üzeri puan hedefleyen bir öğrencinin Upper-Intermediate ya da Advanced (ileri) seviyesinde olması gerekir.

YDS’NİN SONUÇLARI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?
ÖSYM Başkanlığı, akademik kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar için YDS puanının süresiz geçerli olacağını ilan etmiştir. Ancak bu uygulama üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Bu nedenle adayların başvuru yapacakları üniversitelerin ilgili duyurularını takip etmeleri gerekmektedir. Dil tazminatı için YDS geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

YDS’DEN KAÇ PUAN ALMANIZ YETERLİ OLACAKTIR?
YDS’den doçent adaylarının en az 65, doktora ve sanatta yeterlilik adaylarının en az 55 alması gerekir. Akademik kadro ilanları için ise her üniversite ve bölüm kendi taban puanını belirlemektedir. Ortalama olarak YDS’den 65 puan alan aday başarılı sayılabilir. Dil tazminatı için ise:
90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak değerlendirildiğinden adayların aldıkları puan ayrıca önem kazanmaktadır. Dolayısıyla iyi bir YDS eğitim süreciyle en yüksek puana ulaşmaları gerekir.

E-YDS İLE YDS ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
YDS ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez yapılır. E-YDS ise ÖSYM‘nin belirlediği takvime göre yılda 12 kez yapılır.
YDS sınav merkezlerinde yapılır, e-YDS ise sadece Ankara’da elektronik sınav merkezinde yapılır.
Başvuru şekli YDS için de e-YDS için de aynıdır.
YDS‘de herhangi bir kontenjan belirlenmemiştir, e-YDS‘de ise kontenjan vardır.
Sınav süreleri iki sınav için de aynıdır (150 dakika)
Sınav içerikleri ve sınav soru sayıları da aynıdır.

YDS Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızı beğendiyseniz YDS ile ilgili YDS Ön Hazırlık Programı Nedir? başlıklı yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Comment