YDS Dil Tazminatı Nedir? Kimlere Verilir?

YDS Dil Tazminatı Nedir? Kimlere Verilir?
YDS’ye giren öğrencilerin bir kısmının hedefi YDS’den alacakları puanla “dil tazminatı” almaktır. Peki buna dair neler biliyorsunuz? YDS Dil Tazminatı Nedir? Kimlere Verilir? Kaç puan almak gerekir? Hangi dillerde geçerlidir? Bu sorulara ve daha fazlasına içeriğimizde cevap bulabileceksiniz.

YDS Dil Tazminatını Kimler Alabilir?
YDS Dil Tazminatını maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personeller (kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dahil) alabilmektedir.

Dil Tazminatı Hangi Diller İçin Ödenir?
Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca olmak üzere toplam 25 dil için yabancı dil tazminatı ödenebilmektedir.

Dil Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
Hesaplamada iki farklı durum karşımıza çıkmaktadır. Birinci durum “Görevlerinde yabancı dil bilgisinden yararlanılan personeller” ele alınırken ikinci durumda ise “Görevlerinde yabancı dil bilgisinden yararlanılmayan personeller” ele alınmaktadır. İki durum arasındaki fark yapılacak olan ödeme olarak farklılık gösterecektir. Yani her iki personel de 100 puan alsa bile görevinde yabancı dili aktif olarak kullanan kişi daha fazla ücret alacaktır.

Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personellerin YDS’ye girmeleri durumunda aldıkları puanlara karşılık hak edecekleri Dil tazminatları şu şekilde: 100-96 Puan arası alan bir kişi 130.26 TL dil tazminatı alacaktır. 95-90 puan arasında 97.70 TL, 89-80 puan arasında 65.13 TL, 79-70 puan arasında alan bir öğrenci ise 32.57 TL dil tazminatını alacaktır.

Yabancı dil bilgisinden yararlanılmayan personellerin YDS’ye girmeleri durumunda aldıkları puanlara karşılık hak edecekleri Dil Tazminatları ise şu şekilde: 100-90 Puan arası alan bir kişi 81.41 TL dil tazminatı alacaktır. 89-80 puan arasında 54.27 TL, 79-70 puan arasında alan bir öğrenci ise 27.14 TL dil tazminatını alacaktır.

Bu miktarlar 2018 yılı için geçerlidir.

Dil Tazminatı Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?
Sınavın sonucu 5 (beş) yıl süre için geçerlidir. Adaylar 5 yıl boyunca hak ettikleri miktarı aylık maaşlarına ek olarak almaktadır. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılır, seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları kesilir. Ayrıca bilinen her bil dil için ekstra ücret ödenmektedir.

Özel Eskişehir Dil Koleji Kursunda YDS Eğitimleri
Sizde YDS’ye girip dil tazminatı almak istiyorsanız mutlaka Özel Eskişehir Dil Koleji Kursu’na uğramalısınız. Alanında uzman olan eğitmenimiz Murat Üçer ile maksimum 15 kişilik sınıflarda YDS’ye hazırlanarak başarıya ulaşabilirsiniz. YDS Eğitimlerimize dair daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

YDS’ye Nasıl Hazırlanmalı?

YDS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YDS-3 Ne Zaman Olacak?

Aralık Dönemi YDS Ön Hazırlık Grubu Başlıyor

Leave a Comment