Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Günümüzde yabancı dil neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Eğer bir Dünya vatandaşı olmak istiyorsanız mutlaka bilmeniz gereken şey dilin önemi. Dil günümü dünyası içi oldukça önemli bir yere sahip. Mesleki konuşmalar, eğitim hayatınız için ve en temelinde iletişim kurmak için dil öğrenmelisiniz. Size bu yazımızda dil öğrenmenin faydalarını anlatacağız.

Özgüven

Dil bilmek ya da öğrenmenin bir insana katabileceği en temel fayda özgüvendir. Örnek vermek gerekirse İngilizce ‘ye hâkim birinin yurtdışında yaşayacağı sorunları çözmesi çok daha kolay olacaktır. Yine eğitim hayatında daha ilerleyebilecektir. Daha fazla insanla iletişime geçebileceksiniz.

İş Hayatı

Yaptığınız alanda ilerlemek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız alanınızda gerekli olan dili bilmeniz sizi geliştirecektir. İş bulmanızı, alanınızda aranan kişi olmanız kolaylaşacaktır.

Seyahat Rahatlığı

Günümüzde ulaşım alanında yaşanan gelişmelerle birlikte, herkes rahatlıkla Avrupa, ABD ya da Uzakdoğu ülkelerine seyahat edebilir hale geldi. Her gittiğiniz ülkenin diline hâkim olamayabilirsiniz fakat dünyaca geçerliliği olan İngilizce, İspanyolca gibi dilleri bildiğiniz takdirde kolayca seyahat edebilirsiniz.

Beyin Sağlınız İçin

Yapılan araştırmalara göre, yabancı dil öğrenirken gerçekleşen beyin hareketleri bunama (demans) hastalığından koruyor. İki dile sahip olan bireylerde Alzheimer hastalığı en az 5 yıl kadar gecikiyor. Yine araştırmalara göre, dil bilmek daha kolay dikkati toplamayı sağlıyor. İki dil arasında birden geçiş yapabilmek beynin pek çok alanına faydalı bir aktivite. Yine dil sayısı arttıkça aynı anda pek çok iş yapabilme kapasitesi de artıyor. Çift dille büyüyen çocuklarda yapılan araştırmalar ‘’hafızanın daha sağlam olduğunu ve dil becerilerinin daha kolay öğrenildiğini’’ gösteriyor.

Kültür Keşfetmek

Belki de en güzel faydalarından birisi de var olduğunuz kültürün dışına çıkmanızı sağlar. Böylece dünyanın gündemini takip edebilirsiniz. O an yaşanan olayları pek çok kaynaktan daha sağlıklı bir şekilde okuyabilirsiniz. Spor, müzik, dizi gibi konularda ufkunuz daha geniş olur. Kültürleri tanıdıkça empati yapma yeteneğiniz de gelişir. Kültürlere, dinlere karşı daha anlayışlı olabilirsiniz. Örneğin, Amerikan kültür ögelerini öğrenebilirsiniz. Ya da Amerikan dil kültür anlamında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hayalindeki Ülkede Yaşa

Dil bilmenin avantajı ile daha farklı bir ülkede yaşayabilirsiniz. Örneğin İngilizce bildiğiniz için İngiltere, Avusturalya, Kanada gibi ülkelerde rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Dil İngilizce olduğu için herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Neler Yapılabilir?

Tüm bu yazı boyunca dil öğrenmenin avantajlarından bahsettik. Peki bizler bu avantaja rağmen neden dil öğrenmiyoruz ya da öğrenmek için neler yapıyoruz?

Dil öğrenmek için en temel yapılacaklardan birisi, şehrimizdeki dil kurslarına bakmak. Eskişehir dil kursları konusunda şanslı bir il. Örneğin alanınızda ve eğitiminizde en başat dil İngilizce. O halde Eskişehir İngilizce kursları size yardımcı olacaktır. Pek çok kişi yabancı dil kursları fiyatları konusunda kararsız fakat temelden bir dil öğrenimine başlamak istiyorsanız kurslar ilk adresiniz olmalı.

Leave a Comment