İngilizcenizi Geliştirmek İçin Dizi ve Podcast Önerileri

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Dizi ve Podcast Önerileri

Bugün temel seviyenin bir üstü olan İngilizcemiz için neler yapabiliriz, nasıl geliştirebiliriz bundan bahsetmek istiyorum. İngilizce ile ilgili en çok yakınılan noktalardan birisi de temel seviyeden sonra yaşanan tıkanıklık. İngilizce sürekli bir devinim içindedir. Kullanmayı, geliştirmeyi gerektirir. Temel seviye kurlarından sonra orta seviyeler belli bir yavaşlık içerisinde geçer. Tıpkı sporda ya da diğer derslerde yaşadığımız gibi. İlk giriş aşamaları heyecanlı ve hızlı geçerken orta kısımlar başlara göre daha durgundur. Bu durgunluk pek çok kişinin pes etmesine, moralinin bozulup motivasyonunun düşmesine neden olur. Belki de dil öğreneme konusunda yaşanabilecek en büyük kırılma anlarından bir tanesidir.

Peki bu kırılmayı yaşamadan nasıl aynı tempoda devam edebiliriz? Tek bir yolu var o da maruz kalma dediğimiz dili hayatımızın içerisine empoze etmek. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Şöyle ki bir hayal edelim. Anadili İngilizce olan birinin yaşamı sabah kahvesini içerken gazetesini okumakla başlıyor. İş yeri ya da okulda arkadaşları ile konuşmakla devam ediyor. Akşam ise kendi ilgi alanıyla meşgulken okudukları dinledikleri ile bitiyor. Bir günü böyle yaşayan birine göre bizler İngilizce öğrenirken nasıl yaşıyoruz? Pek çoğumuz hazırlık sınıfı ya da şehrimizdeki kurslara katıldık. Örneğin hem hazırlık hem de Eskişehir İngilizce kursları konusunda en yakınılan konulardan birisi bu kırılma anı. Sabah evlerimizden okul ya da kurs için çıktık. Kurstan sonra öğrendiğimiz konular hakkında herhangi bir pratik yapmadık. Yani maruz kalmadan, herhangi bir eğitimi görüp unuttuk. Böylece var olan İngilizce öğrenme süremizi uzatmış olduk.

Peki Neler Yapmalıyız?

Dizileri İngilizce ya da altyazılı izleyin!

Artık hepimiz kolayca dizi izleyebiliyoruz. Bundan sonra dizileri altyazılı ya da altyazısız orijinal dillerinde izleyebiliriz. Bu bize hem o kültürü öğretecek hem de maruz kalma süremizi arttıracak bir aktivite. Böylece dizide kullanılan önemli kelimeleri ve nasıl kullanıldığını görebiliriz. Bu çalışmayı hem reading hem listening çalışması olarak düşünebilirsiniz.

Podcast!

Bir diğer maruz kalma yöntemlerinden birisi de podcast yayınları dinlemek. Pek çoğumuz günlük vaktimizin bir ya da iki saatini yolda geçiriyoruz. Bu boşa giden zamanı İngilizce podcastler dinleyerek doldurabiliriz. Arama motorunuza podcast yazdığınızda pek çok seçenek çıkacaktır bunlardan herhangi birini dinleyerek başlayabilirsiniz. Hem listening çalışmanızı geliştirecek hem de Amerikan dil kültür ögelerini öğreneceksiniz.