İngilizce Dil Seviyeleri

İngilizce Dil Seviyeleri

Bu yazımızla birlikte herkeste kafa karışıklığına neden olan İngilizce kurları ve ne anlama geldiklerinden bahsedeceğim. Daha sonrasında hangi İngilizce sınavları bizim için uygun bunu konuşacağız. İlk kurumuzla başlayalım: Beginner A1

Beginner A1 (Temel Seviye):

Beginner kuru temel sözcüklere aşina olup, anlatılmak isteneni basit fotoğraflarla anlayabilir. Temel terimler ve gün içerisinde kullanılan kelimeleri anlayabilir. Basit cümlelerle kendini ifade edebilir. Yavaş ve aralıklı konuşulduğu zaman denilenleri anlayabilir. Kendini, yaşını okulunu basitçe anlatabilir. Yurtdışında herhangi bir acil durumda kendini ifade edebilir.

Pre-Intermediate B1 (Orta Seviye)

Bu kurdakiler kendilerini başlangıç kuruna göre daha rahat ifade edebilirler. İlgilendikleri alanlar hakkında basit okumalar yapabilir. Konuşma hızı biraz daha artmıştır ve denilenleri daha rahat anlayabilir. Herhangi bir acil durumda, acil durumun ötesinde de neler olduğunu anlayabilir ve bilgi verebilir. Örnek vermek gerekirse teknolojik aletlerle birlikte gelen kılavuzları okuyabilir. Günlük olarak kullandığımız makinelerin İngilizce dil seçenekleri ile birlikte kullanabilir.

Intermediate B2 (Orta Üstü Seviye)

İlgi alanındaki çoğu metni okuyabilir. Dizi ve film takip ederken onlar hakkında konuşmalara katılabilir. Gramer kurallarına aşinadır ve bu kurallara sadık kalarak anlamlı bir metin yazabilir. Geleneksel medyadaki haberler, konuşmalar, konferansları kolaylıkla takip edebilir. Yaşadığı acil bir durumda tepki verebilir, derdini anlatabilir, ülkenin yardım kuruluşları ile irtibata geçebilir. (Polis, itfaiye gibi)

Advanced C1 (Üst Seviye)

Üst seviye İngilizce’ye sahip kişiler artık rahatlıkla okuma yapabilirler. Alanları ile ilgili makaleleri okuyabilirler. Dinleme konusunda genel olarak konuşulanları anlar ve cevap verirler. Geçmişten, gelecekten ve eskiden yaptıkları tüm her şey hakkında kendilerini rahatça ifade edebilirler. Yazma konusunda tüm gramer bilgilerini edinmişlerdir. Gramere uygun, kelime seçimi doğru tercihlerle bir metin yazabilirler. Mesleki anlamda da gerekli başvuruları yaparlarken herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.

Proficient C2 (Tam Yeterlilik)

Tüm kurların sonunda girilen sınavda yeterlilik vermiştir. Uluslararası alanda da İngilizce konuşabildiğini, yazma ve dinleme de yeterliliği olduğunu kanıtlamıştır. İş başvurusunda, vereceği yeterlilik ile becerilerini kanıtlayabilir. Eğitim konusunda da master ve benzeri programlar için yeterliliği vardır. Kültürel yapıları çözebilirler. Örneğin Amerikan kültür nedir sorusuna cevap verebilir. Amerika ve İngilizce konuşulan ülkelerin kültürlerini öğrenebilirler. Amerikan dil kültür ya da İngiltere dil kültür konularına hakimiyet kurabilirler.

Peki Derecemi Nasıl Öğrenebilirim?

Dil seviyenizi öğrenmek için şehrinizdeki herhangi bir dil kursuna gidebilirsiniz. Dil İngilizce olduğu için hemen yardımcı olacaklardır. Örneğin Eskişehir’de yaşıyorsunuz. Bu durumda Eskişehir dil kursları arayıp herhangi birine başvurabilirsiniz. Eğer alanınız İngilizce ise Eskişehir İngilizce kursları arayarak seviyenizi öğrenebilirsiniz. Eskişehir Dil Koleji bu konuda size yardımcı olacaktır.