IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar

IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar
IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar sizleri hangi sınava girmeniz gerektiği konusunda yönlendirebilecek bir içerik. Birçok kişi hangi sınavın neler içerdiğini, arasındaki farkların neler olduğunu ya da hangi sınavın nerede geçerli olduğunu bilmiyor. Bu içeriğimizde sizlere IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar hakkında yardımcı olmaya çalışacağız.

1- Puanlama Sistemi
TOEFL (Test of English as a Foreign Language) 120 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Her bölüm 30 puan değerindedir ve alacağınız puanların toplamı TOEFL skorunuzu belirler.

IELTS (International English Language Testing System) 9 puan üzerinden değerlendirilmektedir. IELTS‘ de her bölüm 9 puan üzerinden değerlendirilir ve son aşamada puanlarınızın ortalaması IELTS skourunuzu belirler.

2- Sınan Tipi
TOEFL standart bir şekilde yapılırken IELTS ise Academic ve General olarak ikiye ayrılır. IELTS Academic ve IELTS General Arasındaki Farklar ne diye merak ediyorsanız burayı tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

3- Sınav Süresi
TOEFL toplamda 4 saat süren bir sınavdır. IELTS ise daha kısa sürmektedir. 2 saat 45 dakikada adayların sınavlarını tamamlamak durumundadır. Ayrıca TOEFL tek bir günde biterken IELTS’de Speaking kısmı genelde yazılı sınavdan birkaç gün sonra yapılabiliyor.

4- Bölüm Sıralamaları
Her iki sınavda da Reading, Writing, Listening ve Speaking olmak üzere dört bölüm bulunmaktadır. Fakat bu bölümlerin sıralamaları değişiklik göstermektedir. TOEFL’da sıralama Reading, Listening, Speaking ve Writing olarak belirlenmişken IELTS’de sıralama Listening, Reading, Writing ve Speaking olarak düzenlenmiştir.

5- Reading Kısımları
TOEFL’da Reading kısmına geldiğinizde her okuma parçası için ayrı zamanlar verilir. Fakat IELTS’de ise zaman ortaktır. Yani kolay sorulardan kendinize ayıracağınız ekstra zamanları zor sorularda kullanabilirsiniz.

6- Speaking Kısımları
TOEFL’da Speaking kısmına geldiğinizde karşınızda olan bilgisayarla konuşuyorsunuz. Bu size sınavlarda biraz dezavantaj sağlayabilir. IELTS’de ise karşınızda gerçek bir insan oluyor. Bu şekilde kendinizi daha rahat hissederek Speaking kısmından daha yüksek bir not alabilirsiniz.

7- Writing Kısımları
Normal şartlarda TOELF ve IELTS arasındaki sınavda writing kısmında bir fark var. TOEFL’da sınava giren adaylar bilgisayardan yazmaktadır. On parmak klavye kullanabilenler açısından oldukça avantajlı bir durum. IELTS’de ise kağıda yazmak durumundasınız. Ama geçtiğimiz günlerde IDP IELTS Türkiye firması sınava giren adaylara müjdeyi verdi. Artık sınava bilgisayar üzerinden de girebiliyorsunuz. Fakat şimdilik sadece İstanbul’da. Bilgisayarlı IELTS Artık Mümkün isimli içeriğimize burayı tıklayarak ulaşabilir, konu hakkında daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Comments on Post (1)

  • Ahmet
    • Aralık 23, 2018 at 13 : 10 pm

    Teşekkürler

Leave a Comment