Aile Birleşimi Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aile Birleşimi Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Sınav kaç sorudan oluşur? Sınav süresi ne kadardır? Sınava kimler girebilir? Aklınızda bulunan birçok soruya teker teker cevap vereceğiz. Almanca Aile Birleşimi sınavı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir gelin hep birlikte göz atalım.

SINAV KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR?

START DEUTSCH 1 Sınavı Dinleme-Anlama, Okuma-Anlama, Yazma ve Konuşma olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır.

SINAV SÜRESİ

Sınav; dinleme 20 dakika, okuma ve yazma 45 dakika ve konuşma 15 dakika olmak üzere toplam 80 dakikadır.

Dinleme Bölümü

Dinleme sınavı 3 bölümden oluşmaktadır.

  • 1. Bölüm: Toplam 6 soru bulunmaktadır. Sorular a, b, c olmak üzere üç seçeneklidir ve seçenekler de resimlerle gösterilmiştir. Bu bölüm en kolay bölümlerden biridir. Resmedilmiş şıklar size cevabı anlamanızda kolaylık sağlayacaktır. Bu bölümde geçen konuşmaları iki defa dinledikten sonra cevaplandırabilirsiniz.
  • 2. Bölüm: Toplam 4 soru bulunmaktadır ve cevap anahtarında DOĞRU-YANLIŞ seçenekleri vardır. Bu bölümde sadece bir defa dinleme hakkınız var, dolayısıyla çok dikkatli dinlemeli ve her bir ifadenin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu işaretlemelisiniz.
  • 3. Bölüm: 5 sorudan oluşmaktadır. İlk bölümde olduğu gibi konuşmaları iki defa dinleyecek ve üç seçenekten birini cevap olarak işaretleyeceksiniz.
DİNLEME KONULARI NELERDİR?

Bu bölümde günlük konuşmalar, özel telefon konuşmaları, tren istasyonu, süpermarket, havalimanı, hastane gibi açık alanlarda ya da otobüs, tren, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında yapılan anonslar bulunmaktadır.

Okuma

Okuma sınavı toplam üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde farklı konularda kısa notlar, seri ilanlar, işaret levhaları, afişler vb. okunur ve bunlarla ilgili çeşitli sorular cevaplandırılır. Toplam 10 soru DOĞRU-YANLIŞ kalan diğer beş soru ise (a) ve (b) seçeneklerini işaretleme şeklindedir.

Yazma

Yazma sınavı 2 bölümden oluşmaktadır.

  • 1. Bölüm: Bir form doldurulur. Formda sizin doldurmanız gereken 5 boşluk vardır. Sizden beklenen formun üstünde verilen bilgileri iyice okumanız ve orada yazılan bilgiler doğrultusunda formda istenilen yerleri doldurmanızdır.
  • 2. Bölüm: Mektup bölümüdür.  Bu bölümde kısa bir mektuba, elektronik postaya, faksa  ya da davete kısa bir cevap yazmanız; ya da bir konu hakkında otel, dil kursu, üniversite, Turizm Enformasyon Bürosu, emlakçı vb. bir yerden bilgi almanız istenir.
Konuşma

Sözlü kısmı 3 bölümden oluşmaktadır.

  • 1. Bölüm: Kendinizi tanıtırsınız. Sınavı yapan kişi size arada telefon numaranızı, posta kodunuzu veya ona benzer sorular sorabilir; adınızı, soyadınızı, doğum yerinizi hecelettirebilir.
  • 2. Bölüm: Günlük konularla ilgili sorular sorulur ve cevaplandırılır. Masada kapalı bir şekilde duran kartlardan seçersiniz. Karşınızda bulunan başka bir öğrenciye seçtiğiniz konu başlığıyla ile ilgili soru sorarsınız, o da size cevap vermeye çalışır.
  • 3. Bölüm: Masada duran kapalı kartlardan seçerseniz ve bu kartta bulunan kelime veya resme göre karşınızdaki öğrenciye rica cümleleri kurulur.
SINAVDAN KAÇ PUAN ALINMALI?

Sınavda 100 üzerinden en az 60 puan almak gerekiyor.

AİLE BİRLEŞİMİ A1 ALMANCA SINAVINDAN BAŞARILI SONUÇ ALAMAZSAM SINAVA BİR DAHA KATILABİLİR MİYİM?

Sınavı geçemediğiniz takdirde 1 hafta sonra tekrar sınava girebilirsiniz. Ayrıca sınava girmek için bir sınırlama yoktur.

AİLE BİRLEŞİMİ SINAVI NE ZAMAN YAPILIR?

Sınavlar ayda bir kere yapılmaktadır. Başvurular, katılımcının kendisi tarafından yapılmaktadır.

ALMANYA UYUM VE ENTEGRASYON YASASI NEDİR?

Almanya’ya gidecek kişi Almanya’daki yaşama daha kolay uyum sağlayabilmesi için öncelikle Alman Konsolosluğu’nun aile birleşimi vizesi için gerekli gördüğü Almanca Dil Yeterlilik Sınavı‘nı başarıyla geçmek zorundadır.

Aile birleşimi yapan kişiler Almanya’da sağlık koşullarına uygun ve güvenli bir konutta oturmaları gerekmektedir. Hatta Almanya’daki yaşanacak evin büyüklüğü bile önemlidir.

Almanya’da yaşayan eşin evinin kira kontratına bakılır ve uygun olup olmadığına karar verilir.

Türkiye’den giden kişi Almancayı tam olarak konuşamayacağı için iyi gelirli bir işe girmesi hemen mümkün olmayabilir. Bu nedenle Almanya’da yaşayan kişiden son üç aya ait maaş bordrosu veya iş yeri sahibi ise gelir beyan etmesi istenir. Böylece buradan giden kişi ile birlikte yaşamları garanti altına alınmış olur.

Türkiye’den giden kişinin Almanya’da bir sağlık sigortasına ihtiyacı vardır. İlk gittiğinizde sigortanız Almanya’daki eş sayesinde sağlanır.

ALMANCA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN EN İYİ KURS SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Almanca Aile Birleşimi için kurs seçimini yaparken bazı temel noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Örneğin eğitim alacağınız kurs ne kadar süredir eğitim sektöründe yer alıyor, konu hakkında daha önceden eğitim vermiş mi, bu konuda eğitim veren Almanca öğretmeninin eğitim durumu nasıl gibi sorulara yanıt aramanız gerekmektedir.

Özel Eskişehir Dil Koleji Kursu olarak bu konudaki uzman eğitmenlerimiz ve geçmişte verdiğimiz eğitimlerin de tecrübesiyle sizlere kaliteli, düzgün bir eğitim sunarak sizleri Almanca Aile Birleşimi programına gerekli ciddiyetle hazırlamaktadır. Programlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

 

Aile birleşimi sınavı hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili diğer içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.