YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Yabancı dil öğrenmenin zor ama imkansız olmadığını söyleyerek yazımıza başlayalım. Bir dili öğrenmenin zaman alıcı ve çaba gerektiren bir faaliyet olduğunu bilelim. Kolay öğrenme, hızlı öğrenme ve sadece sınava yönelik hazırlanarak yüksek puan alma gibi yolları bir kenara bırakalım. Öncelikle dil nasıl öğrenilir diye küçük bir araştırma yapalım. Dil öğrenmeye bilinçli ve yüksek bir motivasyon ile başlayalım. En önemlisi de bu süreç içerisinde motivasyonumuzu kaybetmeyelim ve ısrarcı olalım. Öğrenme biliniz ki sonlarda gerçekleşir.
Dil öğrenmek isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalar genellikle şunlardır:
Çabuk öğrenileceğini düşünmek: Ya nasıl olsa iki üç ay bilemedin beş altı ay kursa gider öğrenirim mantığıyla hareket etmek sizleri sonuca götürmeyeceği gibi hayallerinizin de yıkılmasına neden olur.
Ertelemek: Üniversitenin bitmesine daha çok var. Son sınıfta bir kursa gider hallederim. Bu işe ne kadar erken başlarsanız o kadar uzun yol alırsınız. Lütfen ertelemeyin.
Dil sınavlarının manipüle edilebileceğini düşünmek: Sınava yönelik bir kitap alırım ya da bir kursa katılırım. Bu şekilde sınavda başarılı olurum. Bu şekilde düşünen arkadaşlar bunun böyle olmadığını deneyerek öğrenmeyin. Gelin kısa yollardan sonuca gitmeye çalışmayalım.
Motivasyonu kaybetmek: Ya çok da işlerim var en iyisi ben bu işe biraz ara vereyim. Bu şekilde yapanlar genellikle başladığı işi bitiremeyenlerdir. Dil öğrenmenin en büyük düşmanlarından birisi vazgeçmektir. Lütfen motivasyonumuzu kaybetmeyelim. Kaybettiysek de geri bulalım. Başka çaremiz yok çünkü.
Pasif öğrenme biçimini benimsemek: Dil kursunda anlatıyor işte hoca. Ya da bu hoca daha açıklayıcı olmalı. Ya da derslerde sadece sıra geldiğinde lütfen söz alıp konuşmak. Arkadaşlar öğrenmenin büyük bir çoğunluğu beynimizde gerçekleşiyor. Bunun da olabilmesi için sizin dili aktif bir şekilde öğrenmenizden geçiyor. Derslerde ve sosyal hayatta aktif olun.
Söylediklerimi tartıp gözden geçirin. Hepsine katılmak zorunda değilsiniz. Ya da bunlardan başka mutlaka daha iyi tavsiyeler de mevcuttur. Onları da bulun okuyun. Herkese başarılar.

Leave a Comment